Balon żołądkowy Lublin – Gastromed

Program żywieniowy Casperka - Przedszkola w Lubartowie. Autorka mgr Anna Krupa

Balon żołądkowy Lublin – Gastromed

9 stycznia 2021 Bez kategorii 0
Balon żołądkowy Lublin, Gastromed, kobieta

BALON ŻOŁĄDKOWY LUBLIN

Jest to nowa, efektywna metoda leczenia otyłości, której istota polega na uzyskaniu przez pacjenta uczucia pełności po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu. Zalecana jest przede wszystkim, lecz nie tylko pacjentom, którzy nie osiągnęli efektu stosując typową dietę oraz innych metod np. farmakologicznych. Metoda może być też stosowana jako leczenie wstępne przed zabiegiem chirurgicznym. Balon żołądkowy jest skuteczny – średni spadek BMI po 6 miesiącach wynosi ok. 24%, ale jest tylko elementem wspomagającym w wielopłaszczyznowym procesie leczenia otyłości.

OPIS METODY

Balon BIB® (BioEnterics® Intragastric Balloon) jest nie chirurgiczną, nie farmakologiczną metodą leczenia otyłości. Można ją określić jako metodę endoskopową. Istotą metody jest szybkie uzyskanie uczucia wczesnej pełności poprzez zmniejszenie objętości żołądka. Uzyskuje się to poprzez wypełnienie żołądka silikonowym balonem wypełnionym solą fizjologiczną zabarwioną błękitem metylenowym.

Poglądowy rysunek przedstawiono obok. Zarówno umieszczenie jak i usunięcie odbywa metodą endoskopową – zabieg zbliżony jest do klasycznej gastroskopii. Metoda jest bezpieczna – nie stwierdzono dotychczas istotnych powikłań.

Należy jednak podkreślić, że długofalowy efekt zależy od zmiany nawyków dietetycznych, w czym opisana metoda znakomicie pomaga.

ZOZ GASTROMED był trzecim ośrodkiem w Polsce, który wprowadził metodę BIB® do swojej oferty. Prowadzimy także szkolenie lekarzy w implantacji i usuwaniu systemu BIB®. / Balon żołądkowy Lublin

OVERSTITCH

Endoskopowy zabieg (operacja) zmniejszania żołądka (OverStitch) to mało inwazyjny zabieg endoskopowy.

Główną zaletą tej nowoczesnej metody jest to, że wykonywana jest przez naturalne otwory ciała i nie wymaga przerywania ciągłości powłok skórnych.

Wszystkie dotychczasowo stosowane metody, czyli operacja bariatryczna klasyczna czy laparoskopowa, wiążą się z koniecznością nacinania brzucha w celu wprowadzenia narzędzi operacyjnych. Zwiększa to w oczywisty sposób uraz związany z operacją oraz ryzyko powikłań okołoperacyjnych.

Zabieg bariatryczny w naszym ośrodku wykonywany jest wyłącznie z użyciem instrumentów endoskopowych wprowadzanych do żołądka przez jamę ustną i przełyk co niesie ze sobą oczywiste korzyści w postaci skrócenia pobytu w szpitalu i czasu powrotu do zdrowia.

Zanim zdecydujesz się na endoskopowy zabieg zmniejszania żołądka?

Co powinieneś wiedzieć? / Operacja zmniejszania żołądka

Endoskopowy zabieg zmniejszania żołądka stanowi metodę wspomagania procesu odchudzania poprzez przyspieszenie wystąpienia uczucia sytości podczas posiłku. Skutkuje to ograniczeniem ilości spożywanych pokarmów ułatwiając utratę masy ciała a później jej utrzymanie na prawidłowym poziomie. Uzyskanie prawidłowej masy ciała zmniejsza ryzyko chorób spowodowanych nadwagą i towarzyszącemu jej zespołowi metabolicznemu.

Ważne!

Zabieg ten nie polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej, ale jest doskonałą alternatywną dla bardziej inwazyjnych metod zmniejszania żołądka takich jak zabieg laparoskopowy lub operacja otwarta. Ułatwia kontrolę masy ciała, ale by przyniósł pożądane efekty, pacjent musi zadbać o zdrową dietę i odpowiednią aktywność fizyczną.

Więcej informacji na www – kliknij tutaj.

 

 

Skip to content